Where
Check-in
Check-out
Travelling as          Guests

Doga Residence

Ataç-1 Sokak No:11 KızılayView Map
4/5 - Good
(9 reviews)

Why This Hotel?

Good Location
Free Wifi

Room Type

Provider
Room Types

Review and Rating of Doga Residence

#82 of 172 hotels in Ankara (9 reviews)

Overall Rating (4)

Cleanliness (3.5)

Sleep Quality (3.5)

Value (3.5)

Service (3.5)

Location (4.5)

Rooms (3.5)

powered by
WRITE A REVIEW

A good stay for those on budget

by 40mjr1973 on 20 Sep 2013 (Family Traveller)

Stayed there for 4 days. The staff are nice and friendly. The hotel is basic, but its clean, internet connection is fine. If you are looking for a good basic place to stay in Ankara I recommend the Doga residence.

***

by JzhJzh on 14 Dec 2011 (Couple Traveller)

Hotel room is much more smaller than looks in photos. In room on the top of wardrobe and inside also on mirror was too much dust, but bedding was clean. Our towels were changed everyday, we liked bathroom. It was normal size and clean. In rooms at evenings was little bit too hot and the heating was central, so regularly we needed to open window for some minutes. Hotel location is perfect, just 5min by foot to Kizilay. It's not 4 stars hotel, but strong 3* I would give for sure.

EH İŞTE

by Halit H on 12 Dec 2016 (Business Traveller)

4 yıldızlı olması sebebiyle seçmiştim, ama 3 yıldız seviyesinde ben 2 gün konakladım aralık ayında banyo buz gibi odalar müthiş ses geçiriyor, odalarda sigara kokusu var, sigara küllüğünü görünce zaten yıkıldım, hizmet sektöründe odada sigaramı içtirilir, bugün sigara içen yarın içmeyen gelince ne yapacaksın, işletmeciler işletmelerinin düşmanı sanki, müşteri memnuniyetsizliği için elinden geleni yapmayı çok beceriyorlar, ben beğenmedim, hizmet vasat, kahvaltı çeşit az lezzet yok fiyat perform...
Read More

Fiyat hizmet oranı oldukça iyi

by Gultekin T on 30 Jun 2016 (Business Traveller)

Cadde gürültüsünden uzak ama çok merkezi konumdaki bu otelde park hizmeti, ücretsiz wifi, temiz ve yeterli büyüklükteki oda benim için yeterli. Fiyatıysa uygun. Personel oldukça ilgili ve yardımcı. Kahvaltısı iyiydi; ama açık büfe olsaydı daha iyi olurdu. Hiç yemediğim otlu peynir, 2 çeşit salam ve zeytinler çöpe gitmezdi. Artık Ankara'da otel aramam.

Eh işte

by Taner A on 11 May 2016 (Business Traveller)

Ankara'da hiçbir yerde yer bulunamayınca buraya yerleştik. Konumu tam Ankara'nın merkezinde. Fakat... Eski ve küçük bir otel... Temizlik açısından da çok içime sinmedi. Kahvaltısı fena değil. Kalınmayacak yer değil ama keyifle kalınacak bir yer de değil...
READ ALL REVIEWS

Hotel Location

Address

Ataç-1 Sokak No:11 Kızılay

Ankara, Ankara Province, Turkey

About Doga Residence

CHECK IN 1:00 PM
CHECK OUT 12:00 PM

Amenities

Wifi
Parking
Bar and lounge
Spa
Gym
Restaurant
Valet parking
Tour desk
Massage beauty center
Elevator lift
Reception 24 Hrs
Dry cleaning
Air conditioner
No smoking
Conference room
Currency exchange
Safe deposit box
Sauna bath